Home » מה זה AI (artificial intelligence) – בינה מלאכותית

מה זה AI (artificial intelligence) – בינה מלאכותית

מה זה AI (artificial intelligence) - בינה מלאכותית

תוכן עניינים

טכנולוגיה שמסייעת בכתיבת תכנים, עוזר קולי שיכול לשוחח איתנו ולענות על השאלות שלנו ועוד הרבה דברים ופונקציות שונות מתחילות להתבהר כאפשריות, בעוד כי כמה שנים אחורנית התמונה הייתה שונה לחלוטין. על כן, מיותר לציין כי הודות להתפתחות הנרחבת של תעשיית הבינה המלאכותית הדבר הדבר צובר תאוצה רחבה אף יותר.

במילים אחרות – אותו תחום מרתק שנולד מתוך הרעיון המורכב שמטרתו ליצור מכונות ממוחשבות שיחזיקו באפשרות לבצע פעולות שימושיות שיתבצעו בצורה מדויקת לצורך שימושם של בני האדם, מביא אותנו למצב בו אנו קרובים מתמיד לעתיד שפעם לא יכלנו אפילו לדמיין.

כיצד הדבר ייתכן ומהו בעצם התפקיד העיקרי של עולם הבינה המלאכותית? מהן עקרונות המפתח שמובילות את התחום וכיצד ניתן לבצע שימוש באותן תוכנות כבר היום? ובכן, במידה וגם אתם מוצאים את עצמכם טובעים בים של שאלות ללא כל מענה, דעו כי אתם לא לבד ובדיוק לשם כך, החלטנו לרכז למאמר הבא את כל מה שצריך לדעת על בינה מלאכותית.

אז מהי בינה מלאכותית?

בינה מלאכותית בפן ההגדרתי שלה היא למעשה מכונה המתנהגת בדרך שהייתה נחשבת חכמה במידה ובוחרים להשוות אותה להתנהגות של אדם. בהגדרה הרחבה יותר, הבינה המלאכותית באה לידי ביטוי בסימולציה של תהליכי אינטליגנציה אנושית המתבצעת על ידי מכונות, בדגש על מערכות מחשב משוכללות.

למעשה, מתוכנתת הבינה המלאכותית בצורה כזו שמאפשר לה לחקות את האינטליגנציה האנושית, תוך מתן דגש על עקרונות מפתח עיקריים המאפשרים לתוכנה ללמוד בצורה יעילה יותר מחוויות, להסתגל לליקוט נתונים חכמים במהלך השימוש ולבצע משימות הדורשות בינה אנושית בצורה מדויקת יותר ויותר.

מהו מבחן טיורינג?

שאלה שמעסיקה רבים ועולה שוב ושוב סביב דיונים בנושא היא כיצד ניתן להבדיל בין תוכנה לבין אינטליגנציה אנושית, כאשר התשובה הקצרה לכך היא "מבחן טיורינג". ככלל, מדובר על מבחן שכל תחליטו הוא להבין האם אדם שמדבר בשפה טבעית אל מול ישויות סמויות מעיניו יוכל להבחין מי מהן היא המכונה ומי אדם. במידה והנבחן לא מצליח לקבוע זאת בצורה חד משמעית, הרי שהבינה המלאכותית הצליחה לעבור את המבחן בהצלחה.

זאת בעוד כי יחד עם חלוף השנים האחרונות מוקד הפיתוח של תעשיית הבינה המלאכותית השתנה במקצת וכעת, מתמקצעת הטכנולוגיה ביכולות עיבוד נתונים והסקת מסקנות יתר על יכולות ניהול השיחה החופשית, בעיקר בעקבות השימוש הנרחב במאגרי נתונים רחבים למדי. למעשה, מדובר על השילוב שהוביל לצמיחתה של תעשיית הבינה המלאכותית, המבצעת שימוש בטכניקות כמו ניתוח נתונים במטרה לייעל ולשפר תהליכים עסקיים בארגון.

העבר של בינה מלאכותית

העבר המרתק של טכנולוגיית הבינה המלאכותית עשוי לא פעם להפתיע, במיוחד את אותם אנשים שנוטים לחשוב כי מדובר על טכנולוגיה חדשה שנולדה בעידן המודרני. למעשה, הרעיון המרכזי שעליו מבוססת הטכנולוגיה לקח חלק בעולם האנושי שנים רבות אחורנית. זאת בעוד כי יחד עם חלוף השנים והתפתחות הציוויליזציה והטכנולוגיה בפרט, הגרסה המודרנית שהתקבלה בתעשיה החלה להקנות תחושה של חלום, תחושה כזו המתלווה אל מגוון רחב של יתרונות ושימושים שבעבר, היו נראים כמו ניתוק מוחלט מהמציאות.

כמו כן, חשוב לציין כי המושג "בינה מלאכותית", החל את דרכו באופן רשמי בשנת 1956 במסגרת כנס ראשון מסוגו לחוקרים וחובבים של טכנולוגיית הבינה המלאכותית. באותה הנשימה חשוב לציין כי עוד טרם לכך, הונחו יסודות המפתח של הטכנולוגיה על ידי ממציאים כמו אלן טיורינג שהמציא את מבחן הטיורינג שהוזכר קודם לכן.

יישום הבינה המלאכותית בחיי היום-יום

יחד עם חלוף השנים, הפכה טכנולוגיית הבינה המלאכותית לטכנולוגייה בלתי נפרדת משגרת היום יום שלנו. זאת בעוד כי חדשנות בענף הובילה לשינוי נרחב תחת שורה רחבה של הליכים מסורתיים בענפים שונים, תוך יצירת פרצות דרך באופן בו ארגונים ועסקים שונים פועלים. זאת בעוד כי אחד מהיישומים הנפוצים ביותר של בינה מלאכותית שניתן לפגוש יבוא לידי ביטוי בתעשיית הבריאות, כאשר מגוון רחב של טכנולוגיות מתבססות על הבינה המלאכותית מציעות פתרונות לייעול ושיפור בתנאי הטיפול והמחקר הרפואי.

כמו כן, מלבד לתעשיית הרפואה ולמרות הנחת הציבור הרווחת שנוטה לחשוב כי מדובר על טכנולוגיה שהצטרפה לעולם במהלך השנים האחרונות, המציאות מציגה בפנינו תמונה אחרת לחלוטין, תמונה כזו בה ליוותה אותנו הטכנולוגיה כבר שנים ארוכות, בין אם ידענו ובין אם לא. היכן אתם שואלים? הנה מס' דוגמאות נפוצות שתוכלו לפגוש במהלך שגרת היום-יום שלכם:

כלכלה

בדומה לתעשיית הרפואה, הכלכלה מבצעת שימוש בטכנולוגיית הבינה המלאכותית במטרה לייעל ולשפר הליכים של קבלת החלטות, ולהפוך תהליכים גנריים ומורכבים לאוטומטים ומהירים. בין היישומים השונים במגזר הפיננסי תוכלו לפגוש באלגוריתמים של חברות דירוג האשראי, ניהול סיכונים פיננסיים וכיוצא בכך.

תחבורה

בעת בה אנו מדברים על יישום הבינה המלאכותית בחיי היום-יום, הרי שעולם התחבורה מייצג את אחד מאפיקי היישום המהפכניים ביותר בתעשיית הבינה המלאכותית. החל מרכבים אוטונומיים ועד למערכות ניוד מתוחכמות, הבינה המלאכותית מציגה בפנינו פעם אחר פעם את העוצמה שלה בעולם התחבורה, עוצמה שמסייעת בהפיכת מגזר התחבורה לבטוח וידידותי יותר עבור הסביבה.

עולם הצרכנות

הבינה המלאכותית משפיעה בעידן של היום בצורה נרחבת על עולם הצרכנות, בעוד כי חוויית רכישה בהתאמה אישית לצד המלצות על מוצרים, ניהולי מלאי ועוד, הפכו להליכים פשוטים וזריזים הרבה יותר, הודות לטכנולוגיה.

עולם הבידור

יישום פופולרי נוסף של טכנולוגיית הבינה המלאכותית בא לידי ביטוי בעולם המדיה והבידור שכן, מגוון רחב של שירותי סטרימינג כמו נטפליקס, דיסני פלוס וכדומה, מבצעים שימושים בטכנולוגיה על מנת להמליץ על תכנים לגולשים השונים בהתאמה אישית, ליצור חווית גלישה מדויקת יותר ולמעשה, כל מה שצריך על מנת לשפר את תעשיית הבידור בהתאם לדרישת הצרכנים.

ניתן לפגוש בדוגמה זהה גם בעולם המוזיקה שכן, אפליקציות כמו ספוטיפיי ואפל מיוזיק מבצעות שימוש בבינה המלאכותית על מנת להתאים רצועות השמעה ופלייליסטים שונים לקהל הגולשים העולמים, בין אם בהתאם למיקום, הטעם המוזיקלי של כל גולש ועוד מגוון פרמטרים נוספים. על כן, אפשר לומר בצורה חד משמעית כי היישום של טכנולוגיית הבינה המלאכותית הוא נרחב במיוחד, בעוד כי הפוטנציאל הטמון בטכנולוגיה עדיין רחוק מלהתמצא.

יתרונות הבינה המלאכותית

אחד מהיתרונות הבולטים ביותר המתלווים אל טכנולוגיית הבינה המלאכותית בא לידי ביטוי בפוטנציאל להגביר את היעילות והאפקטיביות בתהליכים שונים באמצעותה, כאשר המטרה המרכזית של הטכנולוגיה היא לבצע משימות בצורה מקצועית, מהירה ומדויקת, תוך מתן דגש על מזעור נזקים וטעויות אנוש.

בין אותן משימות ניתן לכלול משימות גנריות שחוזרות על עצמן שוב ושוב, משימות שניתן להפוך לאוטומטיות ובכך, לאפשר לבני אדם לבצע עבודות חשובות ומורכבות יותר, המחייבות אינטליגנציה אנושית, מה שיוביל בסופו של דבר לגדילה נרחבת בביצועי התפוקה במגזרים ובארגונים השונים. יתרון נוסף של הבינה המלאכותית בא לידי ביטוי ביכולות של ניתוח נתונים והסקת מסקנות שמאפשרות קבלת החלטות מדוייקת יותר, בעוד כי רבים הם הארגונים המתבססים על ידי אותם נתונים.

במילים אחרות – הטכנולוגיה של הבינה המלאכותית ויכולת למידה התוכנה מאפשרת לארגונים השונים לייעל ולשפר בצורה משמעותית את התהליכים בארגון. מעבר לייעול תהליכים קיימים, הבינה המלאכותית אף מספקת שירותים משופרים, מה שניתן לראות כבר היום בתעשיית הבריאות, החל מניתוחים המתבצעים תחת סיוע של בינה מלאכותית ועד לאבחון סממנים וגילוי מחלות כאלו ואחרות.

רגע, מה לגבי חסרונות?

למרות שורת היתרונות הרחבה המתלווה אל הטכנולוגיה, מיותר לציין כי הבינה המלאכותית גם נשקפת אל כמה וכמה חסרונות. כמו כן, אחד מהדאגות העיקריות שמעלה הטכנולוגיה היא הפוטנציאל לפגיעה במשק העבודה. זאת בעוד כי ככל שמערכות התוכנה הופכות למשוכללות ומתקדמות יותר, כך למעשה עולים הסיכויים שאנשי מקצוע כאלו ואחרים יהפכו מיותרים, מה שיפגע משמעותית בכושר העבודה של רבים במשק העבודה הישראלי, לרבות כאשר מדובר על אנשי מקצוע שעבודתם מבוססת על עבודה ידנית.

יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי הבינה המלאכותית בעידן המודרני של היום עדיין מתקשה להבין הקשר ולהחזיק בהיגיון בריא, מה שהאינטליגנציה האנושית מתמחה בו באופן טבעי. בעוד כי ניתן לאמן את הטכנולוגיה לזהות התנהגויות לקבל החלטות המבוססות על מאגר מידע מדויק, היא מתקשה לא פעם בהבנה של משימות פשוטות יותר.

במילים אחרות, הבעיה המרכזית שמעלה עמה טכנולוגיית הבינה המלאכותית היא ההשלכות הקשות שעשויות לבוא על שוק העבודה, מה שעשוי לפגוע בפרט בכל אותם אנשים שמתעלמים מיעילותה ועתידה של הטכנולוגיה בחיינו.

שורה תחתונה

לאחר הבנת הבינה המלאכותית על שלל רבדיה, לא ניתן להתעלם מהעובדה כי מדובר על כלי עוצמתי שישנה את העתיד של חיינו. על כן, ההתפתחות הרחבה של הטכנולוגיה יחד עם חלוף השנים מציגה בפנינו מגמת עלייה אדירה לצד מגוון רחב של הישגים טכנולוגיים שהובילו לשינויים משמעותיים בחיי האנושות.

יחד עם זאת, לא ניתן להתעלם מהיכולות המדהימות של הבינה המלאכותית בעולמות המחקר שכן, מאפשרת הטכנולוגיה התמודדות עם כמות נרחבת של נתונים, הבנת דפוסי התנהגות וכיוצא בכך.

לסיכום, מיותר לציין מדוע השיח שסובב סביב הטכנולוגיה הוא חיוני לעידן הטכנולוגי בו אנו חיים שכן, למרות שאינה ברורה עד תום, נראה כי הבינה המלאכותית תהפוך את איכות החיים שלנו לטובה יותר ויותר.

הירשמו לניוזלטר שלנו

רוצים לקבל עדכונים, הנחות וחדשות על בינה מלאכותית? הרשמו לניוזלטר שלנו ותקבל עדכונים ישירות למייל !