דף הבית » מילון מושגים » מה זה גוגל ג’מיני (Google Gemini)

מה זה גוגל ג’מיני (Google Gemini)

מה זה גוגל ג'ימיני

בחודש דצמבר 2023 השיקה גוגל את מודל ה-AI ג’מיני וזאת במטרה להיכנס בצעדים ענקיים ודרסטיים לעולם הבינה המלאכותית ולעקוף את המתחרות החזקות כיום מייקרוסופט ו-Open AI. גוגל כבר יצאה בתחילת השנה בתגובה לצ’אט ג’י פי טי עם בארד וכעת מוציאה את השדרוג שאמור להפתיע ולהגיע לרמה של GPT4.

מאמצים עילאיים להשיב לעצמם ניצחון

גוגל ידועה כחברה המובילה בעולם עם מנוע החיפוש השימושי ביותר כיום. אין ספק שכשהבינות המלאכותיות של מייקרוסופט ו-Open AI יצאו לשוק, זו הייתה הפתעה עבורם, במיוחד לנוכח העובדה שהן השאירו אבק מאחור לחברות רבות והדהימו ענפים רבים בתעשייה.

גוגל שלא יכלה להישאר מאחור בתחום המוביל והמתקדם של ה-AI, הייתה חייבת להחזיר לעצמה את הניצחון וכך למעשה נולד AI ג’מיני.

כמובן שלחברה מובילה כמו גוגל יש גם הסבר יותר משכנע ליצירת ג’ימיני, כאשר אנשיה הסבירו שהם חיפשו ליצור פלטפורמת בינה מלכותית שתדע לייעל את הכלים שיש לחברה כיום.

מה זה בעצם ג’ימיני (Gemini)?

ג’מיני היא בינה מלאכותית במודל שפה, הגדול ביותר שחברת גוגל פתחה עד עכשיו. הדגש של ג’ימיני הוא על הבנת העולם האנושי באופן מדויק כמו בני אדם ועם מספר חושים שעובדים יחד הכוללים תמונה, טקסט וקול בפלטפורמה אחת!

זה אומר שהפלטפורמה יודעת לעשות מאחורי הקלעים את הקשר בין תמונה, טקסט וקול ללא הפרדה וזאת בשונה לפלטפורמות אחרות שבהן חייבים לבחור בין החושים.

מדובר על כמות עצומה של נתונים שמתקבצים יחד וזה מה שהופך את ג’ימיני לבינה מלאכותית מאוד מתקדמת אולי המתקדמת ביותר.

ג’מיני, בינה מלאכותית שעושה הכל

מה הייחודיות של ג’מיני שהופכת אותה לפלטפורמת AI מנצחת? במקרה של ג’מיני גוגל החליטה ללכת על כל הקופה ולייצר בינה מלאכותית הפועלת על 3 מודלים.

זה אומר שאם אצל המתחרים, הפלטפורמות יכולות להפיק טקסטים כתובים, ג’מיני יכולה לספק גם טקסטים, גם עריכת וידאו וגם יצירת תמונות ברמה אנושית גבוהה מאוד.

אין ספק שכלי כזה משאיר אבק למתחרים, אך האם זה באמת כך? האם הפלטפורמה ב-3 מודלים באמת כל כך מוצלחת שתעקוף פלטפורמות אחרות המתמחות במודל אחד? אז איך זה עובד? המשיכו לקרוא.

איך ג’מיני עובד על פי 3 מודלים?

שלושת המודלים בג’מיני נמצאים תחת פלטפורמה אחת, אך הם ניתנים לפיצול. זה אומר, שניתן להשתמש בג’מיני למשימות כלליות או לבחור בג’מיני פרו שיאפשר לכם לבצע משימות מסובכות יותר עם פיצ’רים מתקדמים.

בכל המודלים גוגל שמה דגש על הנושא של מהירות תגובה, כאשר מנהלי החברה המובילה טוענים שמדובר בפלטפורמה מהירה בפער בהשוואה למודלים האחרים. לפלטפורמת הג’ימיני יש מערכת אימון שגם היא פועלת על בינה מלאכותית ומטרתה להאיץ את ההתפתחות של ג’ימני וכל מודל אחר שיצטרף אליו בעתיד.

ביחס לפלטפורמות אחרות, ג’ימיני כרגע עוד חדשה ועדיין לא ידוע האם היא באמת טובה לפחות כמו GPT4, אך הבדיקות שביצעו גוגל על הבינה המלאכותית, מראים שמדובר בפלטפורמה שכרגע נמצאת באותה רמה של GPT3.5 והם צופים שתעקוף גם את גרסה 4, אך הם יוכלו לבסס זאת במציאות כאשר יותר אנשים ישתמשו בפלטפורמה.

ומה עם בארד של גוגל?

כידוע, לפני שגוגל הוציאה את ג’ימיני, היא נתנה מענה ראשוני לפלטפורמת בינה מלאכותית בשם בראד. מדובר על בינה מלאכותית שיודעת לכתוב טקסטים אנושיים בהתאם לבקשה. מה שיפה בג’ימיני, שהוא מכיל גם את בראד בתוכו וכבר ניתן לשימוש ועל הדרך כמובן שהוא קיבל מקצה שיפורים שיהפכו אותו לכלי AI מתקדם יותר.

הזמינות של ג’ימיני להתחלת עבודה

אם חשבתם להתחיל לנסות את הבינה המלאכותית החדשה של גוגל שמוגדרת כהבטחה בתחום, דעו שהיא כרגע זמינה ב-180 מדינות בשפה האנגלית. כמובן שגוגל מתכננת להרחיב אותה למיקומים נוספים.

בישראל, מי שירצה להשתמש בג’ימיני באנגלית כבר יוכל לעשות זאת ולבצע פעולות פשוטות כמו: סיכום של הקלטות, תגובות מהירות לשאלות וכתיבת טקסטים. כמו כן, בהמשך גוגל מתכננת לשים קיצור דרך לפלטפורמה בגוגל כרום וכך לאפשר כניסה מהירה יותר ביחס למתחרים.

התממשקות של ג’ימני עם פלטפורמות נוספות של גוגל

כמו שכולנו וודאי מכירים, גוגל ידועה ביעילות שלה וחווית המשתמש וגם במקרה הזה היא לא שוכחת את המשתמשים ודואגת שהפלטפורמה תתממשק עם כלים נוספים של החברה.

כך למשל, גוגל SGE שמשפר את מהירות החיפוש ודיוק התוצאות במנוע החיפוש עובד באופן ישיר עם ג’ימיני שמסייע ביצירת מהירות תגובה משופרת במציאת מידע, חווית משתמש הרבה יותר מתקדמת המעניקה למשתמשים יותר מקורות ותוצאות מדויקות יותר. אם עד עכשיו חשבנו שמנוע החיפוש הרגיל הוא יעיל, חכו שתתנסו בעבודה עם ג’ימיני.

משמעות העבודה עם ג’מיני עבור אנשים בתעשיית הדיגיטל

למי ג’ימיני יכול לעזור בעולם הדיגיטל? אז כמובן שאי אפשר לומר ג’ימיני מבלי להזכיר אנשי תכנות שעבורם מדובר בטכנולוגיית בינה מלאכותית שהולכת לעשות מהפכה אמיתית.

בעזרת ג’ימני הם יוכלו:

  1. לפתח אפליקציות מורכבות ברמה גבוהה במהירות.
  2. לפתח כלי עבודה חדשים מבוססי בינה מלאכותית.
  3. לכתוב קידוד באופן יעיל יותר וחכם ובשפות תכנות מתקדמות.

מדובר במהפכה אמיתית שמביאה עמה רמה אחרת שעוד לא נראתה כאן וזאת כיאה לגוגל שרגילה להוביל. אז הנה היא מצליחה להגיע לפסגה וימים יגידו אם היא תישאר שם בהיבט של בינה מלאכותית. כרגע כמו שזה נראה, היא מתקרבת בצעדי ענק לכיוון הזה.

בשורות טובות לבעלי אנדרואיד

עוד דבר מצוין שתמצאו בג’ימיני, זו האפליקציה שלו עבור משתמשי אנדרואיד, כך שתוכלו לבצע בו שימוש בכל מקום שבו תהיו ואתם לא חייבים להיות רק מול מחשב. אין ספק כי מדובר ביתרון עצום שיגרום למשתמשים רבים בעולם לרצות ולהשתמש בפלטפורמה.

לסיכום, נראה שג’מיני בקרוב הולכת לתפוס מקום של כבוד ליד פלטפורמות AI מתקדמות כמו GPT. נכון, עוד קשה לומר מה באמת הרמה שלה והאם היא באמת כל כך ייחודית וטובה, אך כמו שכולנו מכירים את גוגל, אנו יודעים שכנראה לא נתאכזב.